İklim Değişikliği

İklim İle Hava Aynı Şey Değildir!

Sabah kalktığımızda ne giyeceğimizden, gün içindeki ruh halimize kadar birçok etkisi olan hava durumu, iklim ile aynı şey değildir. İklim; uzun sürelidir ve belirli bir bölge içinde gözlemlenen hava koşullarının ortalama tarzı olarak tanımlanabilir.

Yani iklim değişikliğinden bahsettiğimizde yağmurlu bir günde yanımıza almamız gereken şemsiyeden daha ciddi önlemler söz konusu.

İklim Değişikliğini Anlamak

Isı ve ışık kaynağımız Güneş, dünya üzerini ısıtır, ancak sıcaklık arttıkça da bu ısı, kızılötesi enerji olarak atmosfere geri yansıtılır. Bu enerjinin bir kısmı atmosfer içinde “sera gazları” tarafından emilir ve bu doğal sürece “sera etkisi” adı verilir.

Eğer atmosferde bu gazlar olmasaydı dünya üzerindeki ortalama +15 °C olan sıcaklık, -18°C olurdu. Bu durumda da bugünkü yaşam formların birçoğu kaybolurdu. Doğanın bu dengesi maalesef günümüzde insan faktörü tarafından bozuluyor. Karbondioksit ve metan başta olmak üzere insan faaliyetleriyle atmosfere eklenen gazlar sera etkisini genişletiyor. Bu insan yapımı fazla ısınmaya ise “çoğalan sera etkisi” deniliyor.

İklim değişikliğiyle ilgili haberleri sıkça duyuyoruz. Peki dünyayı etkileyen iklim değişikliğinin Türkiye üzerindeki olası etkilerini biliyor muyuz?

Uzmanlar 10 yıl içinde harekete geçilmezse dünyanın geleceği için artık bir geri dönüş umudu kalmayacağı konusunda bizleri uyarıyor. Olası bir iklim değişikliğinin  ülkemizde neden olabileceği çevresel ve sosyoekonomik sorunlardan bazıları şu şekilde özetlenebilir:

  • Sıcak ve kurak devrelerin süresindeki ve şiddetindeki artış, kuraklık ve çölleşme ile tuzlanma ve erozyon gibi olayları hızlandıracaktır.
  • İklim kuşaklarının kuzeye kayması sonucu Türkiye, daha sıcak ve kurak iklim koşullarının etkisinde kalacaktır.
  • Türkiye’nin mevcut su kaynakları sorununa yeni sorunlar eklenecek, içme ve kullanma suyunda büyük sıkıntılar yaşayacaktır.