Enerji Verimli Ürünler Nelerdir?

Elektrikli ev aletlerinde farklı farklı enerji sınıfları var. Peki sizin evinizdeki elektrikli ev aletleri hangi sınıfa üye?

Adeta bir alfabe sıralamasında gittikçe giden enerji sınıfları; D, C, B, A, A+, A++ ve A+++ olmak üzere 7 tane. A+++ en yüksek enerji tasarrufu sağlayan ürün gruplarını temsil ederken, D sınıfı elektrikli ev aletleri enerji tasarrufu sağlamayan, aksine çok yüksek oranda enerji harcayan ürünleri temsil eder.

“Bu kadar enerji sınıfı vardı da biz neden bilmiyorduk?” diyebilirsiniz, çünkü günümüzde en düşük enerji tasarrufu sağlayan B sınıfı ürünlerden daha düşük sınıfta ürünleri piyasada görmek pek mümkün değil.

Ortalama bir evdeki, ısı ve elektrikteki toplam enerji tüketiminin %20’si elektrikli ev aletlerinden kaynaklanır. Ancak ev içindeki elektrik tüketiminin yaklaşık %30’u buzdolapları tarafından gerçekleşmektedir. Buzdolabının enerji sınıfı ne kadar verimliyse, kullandığı enerji miktarı da o kadar azalacaktır. Düşen elektik tüketiminin evlere etkisi faturalarda tasarruf olarak ev ekonomisine yansıyacaktır. Bunun yanı sıra daha temiz bir çevreye katkı sağlayacaktır.

Ne kadar verimi bir buzdolabı kullanılırsa elektrik tüketimi o kadar düşer. Verimli buzdolaplarının kullanımıyla Türkiye genelinde 2 ila 5 milyar kWh tasarruf edilebileceği tahmin edilmektedir. Diğer elektrikli ev aletlerinde ise %25’e varan oranlarda enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.