Verimlilik ve Tasarruf Arasındaki Farklar Nelerdir?

Günümüzde enerjiye ulaşmak en doğal, insani gereksinimdir. Ekonomik kalkınma, sosyal kalkınma ve insanca yaşam için güvenilir, ucuz ve temiz enerji arzı günümüzün en önemli konusu haline gelmiştir. Enerji faturalarımızı düşürmek ve aile ekonomisine katkıda bulunmak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltmak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir çevre bırakmak için enerjiyi verimli kullanmalıyız.

Enerji verimliliği, enerji tüketiminde yaşam standardını düşürecek farklılıklar yapmadan tüketimi azaltmaktır,

Enerji tasarrufu söz konusu olduğunda ise, kullanılan enerji miktarı kişiler tarafından azaltılır ve böylelikle tasarruf sağlanması amaçlanır.

Örnek vermek gerekirse;

Çamaşır makinesinin çalışma sayısını azaltmak enerji tasarrufu iken, çamaşır makinesini enerjiyi verimli kullanan bir model ile değiştirmek enerji verimliliğidir.

Kullanmadığınız odaların ışıklarını kapatmak enerji tasarrufu iken, evinizde kullandığınız ışıklarda enerji verimli, led ışıklar kullanmak enerji verimliliğidir.

Enerji verimliliğinde püf nokta, enerji tüketimi sırasında oluşan kayıpları önlemektir. Enerjiyi verimli kullanmak için atılabilecek en doğru adım ısı yalıtımıdır. Binanın dış cephesine yapılan yalıtım sayesinde binalarda ısınmak ve serinlemek için daha az enerji harcanır.