Basınçlı Hava

Basınçlı havanın başlıca üç kullanım amacı vardır: Güç kaynağı, bir prosesin parçası veya kontrol.

Güç uygulamalarında hava, ortam veya atmosfer basıncının üzerinde bir basınca sıkıştırılır. Basınçlandırılan hava, dağıtım sistemi (boru tesisatı) yoluyla taşınır ve havayı sıkıştırmak için kullanılmış olan enerjinin bir kısmı geri kazanılarak iş yapılır. Geri kazanılan iş, hava silindirindeki çubuğun hareket ettirilmesi, boya tabancasının nozulundan boyanın bir ürüne püskürtülmesi veya başka türden kuvvet veya hareket uygulaması olabilir. Proses uygulamalarında hava, prosesin bir parçasıdır. Hava, yanmayı kolaylaştırmak, sıvıyı havalandırmak veya bir kimyasal tepkimeyi hızlandırmak için kullanılabilir. Proses uygulamalarında hava, hareket oluşturmaz veya kuvvet uygulamaz .Kontrol uygulamaları, gaz mekaniği bilimini (pnömatik), elektrik devresinin kullanıldığı biçimde kullanır. Basınçlı hava, bir makine veya prosesin işleyişini başlatır, durdurur, düzenler veya farklı şekilde kontrol eder. Birçok tesiste basınçlı hava bu işlevlerin iki veya üçü için kullanılır.

 Basınçlı hava ve enerji israfı aşağıdakilerin sonucunda oluşmaktadır:

  • Basınçlı havanın uygunsuz biçimde kullanılması,
  • Sistemin aşırı yüksek basınçta işletilmesi,
  • Yetersiz ve/veya kontrolsüz basınçlı hava enerjisinin depolanması,
  • Kaçaklar, açık bırakılan damlama boruları ve yoğuşma suyu boşaltıcıları,
  • Kısıtlı boru tesisatı, filtreler ve diğer bileşenlerde geri kazanılamayan basınç kaybı,
  • Verimsiz kompresör kontrol stratejisi.

 

Performansı optimize etmek için; basınçlı hava sisteminin üretim amaçlı hava taleplerini nasıl karşıladığı, israfın nasıl önleneceği, basınçlı hava enerji depolamasının nasıl uygulanacağı ve kompresör kontrolünün nasıl optimize edileceğini anlamak gerekir.

 

Basınçlı Hava Eğitim Ünitesi

Atmosferden aldığı havayı sıkıştırarak basıncı arttıran makinelere hava kompresörleri denir. Basınçlı hava eğitim ünitesinin kullanılmasının amacı kompresör verimliliğini sistem olarak incelemektir. Basınçlı hava eğitim ünitesi hakkında detaylı bilgi için bakınız. (http://www.yegm.gov.tr/verimlilik/document/basincli_hava.mp4 )